Відеофіксація на дорогах і підвищення штрафів

Відеофіксація на дорогах і підвищення штрафів

Через зростання кількості смертельних ДТП в Україні посилили правила для водіїв.

Ряд трагічних дорожньо-транспортних пригод у 2017 році змусив український парламент переглянути правила дорожнього руху. Тому з 1 січня 2018 року в Україні запрацювала відеофіксація порушень на дорогах, вступили в силу нові правила видачі водійських посвідчень і в рази повинні підвищитися штрафи.

Обмеження швидкості 50 км/год.

Постановою №883 Кабмін знизив максимальну швидкість руху в населених пунктах до 50 кілометрів на годину. Таке правило працює в країнах Європи і рекомендовано Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Саме під час руху 50 км/год водій встигає зреагувати на пішохода на дорозі і вчасно загальмувати. При цьому місцева влада може встановлювати більш високу швидкість на окремих вулицях — їх повинні позначити разрешающими знаками.

Зараз штраф за перевищення швидкості — 250-510 гривень. МВС пропонує підвищити суму до 3400. Але за нові штрафи має проголосувати парламент.

За статистикою МВС, саме перевищення швидкості — основна причина аварій на українських дорогах.

Нові правила видачі водійських посвідчень.

Перші водійські права тепер видаватимуть тільки на два роки. Про це йдеться в постанові Кабміну №885. На цей час починаючому водієві дається «випробувальний термін». Також перші два роки не можна їздити швидше 70 км/год. Водій може порушити правила тільки два рази, тоді він зможе отримати постійні водійські права терміном на 30 років без іспитів. Якщо у водія за два роки зібралося три і більше адміністративних протоколів, то доведеться заново здавати теоретичний і практичний іспити.

Система «випробувального терміну» працює в Німеччині, Великобританії, Швеції та інших країнах. У деяких державах тимчасові права видаються на три роки.

Збільшення відповідальності за водіння п’яним.

Якщо п’яний водій став винуватцем ДТП з постраждалими, то через травму середньої тяжкості йому загрожує позбавлення волі до трьох років з позбавленням права сідати за кермо на 3-5 років. При важких травмах або смерті людини п’яний водій може сісти за ґрати на 7-12 років з позбавленням прав водіння на 5-10 років.

У 2016 році штрафи за водіння під алкоголем істотно підвищили, так що тепер вони стартують від 10 тисяч гривень і підвищуються з кожним зафіксованим випадком. Але штраф можуть ще підвищити до 40 тис. гривень. Восени минулого року в парламенті зареєстрували законопреокт №6679. Депутати пропонують за 2 проміле алкоголю штрафувати на 40 тисяч гривень і на три роки забирати права.

Штрафи підвищать, але пізніше.

Нові штрафи поки не почали діяти. Підвищення штрафів депутати повинні були розглянути в кінці року. Однак законопроект Кабміну №7286 відправили на доопрацювання через «корупційні ризики».

МВС за залишення місця ДТП пропонується встановити штраф 3400 гривень та позбавляти прав до шести місяців. У 20 разів пропонується збільшити штраф за керування машини водієм, у якого немає прав — він складе 10 200 гривень, а за повторне порушення — 40 800 гривень. Водіїв, яких позбавили прав раніше, але вони сіли за кермо і порушили ПДР будуть платити штраф в розмірі 20 400 гривень, а за повторне вчинення цього порушення протягом року — 40 800 гривень.

Штрафи та евакуація за неправильну парковку.

В кінці грудня 2017 року парламент прийняв закон №5364. Він вводить фото і відеофіксацію порушення правил стоянки і парковки. Поліцейському досить буде сфотографувати машину порушника і залишити повідомлення про штраф на лобовому склі. Крім поліції штрафувати зможуть і інспектори парковки. Щоб виписати штраф, досить буде сфотографувати автомобіль з двох ракурсів, на фото повинні відображатися час і GPS-дані місця. Після інспектор з паркування робить запит до Єдиного держреєстру транспортних засобів про власника авто і вносить його дані до постанови про адміністративне правопорушення.

У повідомленні для водія будуть причини штрафу і посилання на сайт. На цьому сайті буде детальна інформація про порушення та порядок оплати штрафу. Якщо водій заплатить штраф протягом 10 днів, то отримає знижку в 50%. Якщо не заплатить за 10 днів, тоді повідомлення надішлють на домашню адресу. Якщо водій буде ігнорувати штраф 30 днів — сума подвоїться.

Водії, які припаркуються на парковці і не заплатять за неї, доведеться заплатити штраф в 20-кратному розмірі від тарифу на паркування за кожну годину. За парковку на місцях для інвалідів — штраф в 30-кратному розмірі.

Закон дозволяє місцевій владі створювати служби муніципальних інспекторів, які будуть стежити за парковками в місті.

Згідно із законом автомобіль можуть евакуювати, якщо він стоїть на проїжджій частині в два ряди, на залізничних переїздах, трамвайних коліях, естакаді, мосту, в тунелі на пішохідному переході, а також поряд із зупинками громадського транспорту.

Автоматична відеофіксація порушень ПДР.

У листопаді 2017 року Кабмін прийняв постанову №833 про автоматичну відеофіксації порушень правил дорожнього руху. Це означає, що вже в 2018-му на вулицях країни встановлять камери, які фіксуватимуть перевищення швидкості, неправильне паркування та інші порушення. Згідно із законом в автоматичному режимі може фіксуватися також проїзд на заборонний сигнал світлофора. Однак система не запрацює з 1 січня. У правоохоронців поки немає потрібної техніки. У МВС обіцяють, що відеофіксація буде налагоджена до кінця першого кварталу цього року.